Brněnskou synagogu čekají více než roční opravy

09.09.2013

Funkcionalistická budova architekta Otty Eisleraulici Skořepka není zdaleka tak nápadná jako kavárna Era nebo Vila Tugendhat. Jedno nej ale . Je to jediná synagoga na Moravě a ve Slezsku, která je dosudprovozu. A poprvé od jejího vznikutřicátých letech minulého století ji čekají velké opravy.

Budova dostane nový plášť, interiéryupravenou zahradu. Dělníci opraví také střechu, která je podle místopředsedy Židovské obce Brno Pavla Friedažalostném stavu. „Nedoléhá, jak . Zvenčí to není vidět, ale kdyžzimě na střeše odklízíme sníh, hýbe se pod nohama," podotkl Fried.

Novou podobu podle něj dostane také zahrada na nádvoří, aby si v ní mohly hrát děti. „Plánujeme vytvořit také suku. To je přístřešek, kde židé pobývají při svátku Sukot," vysvětlil. Zbožní židé v suce podle tradice nejen jedí, ale po dobu trvání svátku také spí. „Nyní suku sice máme, ale je malá a všichni už se pod ní nevejdeme," dodal místopředseda.

Synagoga už má několik oprav za sebou, vždy to byly ale jen dílčí práce. „Dosud jsme nikdy neměli dostatek peněz, aby se omladila. Teprve letos obci přidělili dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod. K šestimilionové dotaci obec přidá další milion," uvedla Erika Bezdíčková z obce.

Podle předběžného časového harmonogramu ještě letos začne výběrové řízení na dodavatele stavby. Začátek rekonstrukce obec plánuje na leden příštího roku, konec na březen 2015. Na dobu rekonstrukce se židé k bohoslužbám přesunou do sídla obce na třídě Kapitána Jaroše.

Zatímco nyní je synagoga lidem, kteří nejsou židé, běžně nepřístupná, po opravách se do ní Brňané podívají. „To můžou zájemci stihnout sice ještě letos, ale jen po telefonické domluvě," upřesnil Fried.

Nová expozice modlitebních knih

roce 2015 chce obecsynagoze otevřít stálou expozici modlitebních knih pod názvem Synagoga živá. Návštěvníci si prohlédnou modlitební knihy, které patřily lidem, kteří nepřežili holokaust. „Ve skříníchkaplích jsme jich našli asi dva tisíce. Nejprve jsme vůbec netušili, že tam jsou. Později jsme neměli čas ani prostředky s nimi něco podnikat," vysvětlil muž. Nyní je chtějí představit veřejnosti. „To je také důvod, proč chceme zpřístupnit synagogu. Je to kulturní dědictví, které je škoda skrývat před světem," upozornil.

Lidé, které židovská kultura zajímá a nechtějí čekat do přespříštího roku, aby se dozvěděli neco nového, mají šanci tento týden. Včera totiž začala akce Týden židovské kultury Brno. „Do sídla obce na každodenní program zveme všechny, kteří chtějí poznat židovské tradice," řekla Zuzana Prudilová z obce. Před zahájením akcí si návštěvníci navíc můžou koupit košer víno, knihy a hudební nosiče s židovskou tematikou.

autor zprávy: Anna Fajkusová

zdroj: www.brnensky.denik.cz

webdesign: contineo.cz