Brno kývlo na parkovací dům v podzemí Janáčkova divadla

29.03.2012

Přijet do centra města za prací, obchodem či kulturou, pohodlně zaparkovat a při odjezdu auto opět najít na svém místě a bez botičky od strážníků a pokuty za špatné parkování? Většina řidičůBrně označí předchozí větu za součást sci-fi románu.

budoucnosti by se jim ale mělo ulevit. Problémparkováním alespoň částečně řešit parkovací důmpodzemíJanáčkova divadla. Plán na jeho postavení před dvěma lety město kvůli nezájmu investorů vzdalo. Nyní se ale domluvilo se soukromou firmou Tymet, která je ochotná garáže postavit.

Zelenou projektu dali na svém středečním zasedání brněnští radní. „Rada schválila návrh pronájmu potřebných pozemků,“ potvrdil mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Souhlas radních musí potvrditúterý ještě zastupitelstvo. Tam ale mají koaliční strany pohodlnou většinu. „Kontrakt je už vypilován. Společnost Tymet ale musí nejpozději do pondělí složit desetimilionovou kauci. Jako důkaz, že je její zájem vážný,“ sdělil majetkový náměstek Oliver Pospíšil.

Pozemkydivadla si podle něj město nechá. „Zůstane nám tak kontrola. Zároveň ale zřídíme věcné břemeno. To zaručí firmě, že stavbu strpíme,“ doplnil Pospíšil.

Tři miliony korun ročně

Pronájem město plánuje na dvacet let za necelé tři miliony korun ročně. Pro případ, že bude chtít investor garáže prodat, zajistilo si na stavbu za tři sta milionů korun předkupní právo.

Podle odborného garanta projektu Karla Wimětala společnost Tymetpodmínkami města souhlasí. „Se složením kauce od zasedání zastupitelstva nemáme problém. Než ale zastupitelé skutečně rozhodnou, nechceme se k podrobnostem raději vyjadřovat,“ upozornil Wimětal.

parkovacím domě vzniknout 390 míst. Desetnich dostane zdarma divadlo, do nějž budegaráží průchod. Minimálně 360 míst pak musí býtdispozici běžným řidičům. „Místa nebudeme dlouhodobě pronajímat ani prodávat. Chceme, aby se parkoviště večer otevřelo návštěvníkům divadel a ve dne zaměstnancůmkanceláříokolí,“ ujistildříve Wimětal.

Jediná připomínka

Dohodu městainvestorem vítá starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka. „Záměr vítáme a podporujeme. Pomůže řešit problémyparkováním,“ řekl Štástka. Dodal, že městská část mělaprojektu jedinou připomínku. „Doporučili jsme, aby nájezd do garáží co nejméně zasáhl do parku Koliště,“ podotkl starosta.

Další možnost parkování vítajířidiči. „Místa ve středu chybí. Jen doufám, že to nebudenových garážích moc drahé,“ řekl Roman Holub.

Podzemní parkovištěJanáčkova divadla od roku 2009 platné územní rozhodnutí, které bude platit až do května příštího roku. „Dokumentacíúzemnímu rozhodnutí se musí investor řídit,“ řekl náměstek Pospíšil. Tymet za potřebné dokumenty zaplatí dalších skoro tři a půl milionu korun.

Přímo město také pokračujepřípravou dalších parkovacích domů. U domuPanenské ulici se 330 stáními zažádánostavební povolení. Ten v Kopečné pro 360 pak začne stavět už v červnu.

autor zprávy: Petr Jeřábek

zdroj: www.brnensky.denik.cz

webdesign: contineo.cz