Centrum lékařského výzkumu v Brně zaměstná 150 vědců

11.07.2011

Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC), které se díky podpoře evropských dotací začalo stavět v Brně, zaměstná 150 vědců. Dalších asi 300 mediků a lékařských doktorandů by mělo jen do roku 2015 absolvovat různé kurzy a stáže. Podle tvůrců projektu centrum skloubí nemocniční péči s vědou, ale i vývojem ve farmaceutickém průmyslu.

Myšlenka ICRC stojí na spolupráci brněnských lékařů s experty americké kliniky Mayo, která zaměstnává 56 000 lidí a je považovaná za jednu z nejlepších nemocnic na světě. Vědci z Brna i USA už na společných výzkumných úkolech několik let pracují. Vyvinuli například nový přístroj pro diagnostiku stavu cév, uvedla nemocnice v tiskové zprávě.
Nově se výzkumníci chtějí zaměřit například na vývoj umělého srdce či využití kmenových buněk pro léčbu srdečního selhání. Nové metody, postupy i nově vyvinutá technika by měla zlepšit léčbu poruch srdečního rytmu, ischemické choroby srdeční, cévních mozkových příhod, Alzheimerovy choroby, demence i roztroušené sklerózy. Iniciátor projektu ICRC Tomáš Káradřív zdůraznil i význam prevence, jedním z cílů prý je udělat z Brna město, kde se mnohem méně než dnes kouří v restauracích.
Podle Káry se česká medicína v různých hodnoceních pravidelně dostává mezi deset nejlepších na světě, co však dosud chybělo, byl vlastní medicínský výzkum. Čeští lékaři prý jsou velice rychlí a zdatní v přejímání zahraničních novinek, ale to, že se nyní v Brně budou nové postupy a metody vyvíjet, by novinky mělo českým pacientům přinést o dvapět let dřív.

Nové metody a postupy vyžadují nové přístroje. Podle Káry jejich nákup umožní právě evropská dotace, zatímco z národních zdrojů by nikdy pořídit nešly. Věří, že ani aplikace moderních postupů v praxi nenarazí na finanční bariéry. Nově vyvinuté pomůcky jsou podle něj drahé, ale mohou výrazně urychlit léčbu i rekonvalescenci. Dřívější návrat nemocného do práce i další přínosy prý náklady na dražší operaci bohatě vrátí.
ICRC mají sloužit dvě sedmipatrové budovy o půdorysu L. Stavba letos v areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny začala. První etapa skončí na podzim 2012. Výstavba a vybavování všech nových prostor být hotová na konci roku 2013. V novém komplexu vznikne téměř 24.000 metrů čtverečních pracovišť.
Náklady na vznik centra se blíží pěti miliardám korun, asi 2,4 miliardy korun získali autoři projektu z Evropské unie. Zbytek doplatí převážně stát.
Podle Káry výzkumné centrum přispět ke zlepšení léčby - nové metody a postupy se mají dostávat k řadovým pacientům nejen v ČR, ale i v zahraničí.

(Ice mol  www.nejlepší-adresa.cz )

zdroj čtk

webdesign: contineo.cz