Cesty přes kolonii se zahrádkáři na Kraví hoře bojí

11.08.2014

Zahrádky zůstanou, ale otevřete je víc lidemokolí. Taková dohoda loni zachránila zahrádkářské osady na Kraví hoře, které město původně plánovalo nahradit parkem. Po roce zahrádkáři začínají úmluvu naplňovat. Někteřínich ale mají obavycesty, která povede přes kolonii.

Podle starosty Brna-středu Libora Šťástky jde vše podle předpokladů. „Zahrádkáři po-řádají dny otevřených dveří a přidalidalší aktivity, do kterých zapojují lidiokolí. My jsme zase pokročiliplánu rozšířit park mimo zahrádkyareálu bývalé důstojnické jídelny. A upravujeme cesty okolo. Zpřístupnímejednu vedoucí napříč kolonií," uvedl Šťástka.

Právě otevření trasy mezi koloniemi Kraví hora II a Malina se ovšem zahrádkáři obávají. „Už teď se často potýkámeútoky vandalů. A další otevření znamená zvýšené riziko. Bojíme se, že plot bude podobný tomu, který město postavilo před dvěma roky při posunování hranice osady. Byl nízký, neměl ani dva metry. Navícmateriálu, který moc nevydrží, a bez ostnatého drátu. Hned přes něj do kolonie někdo vnikl a poničil potrubípřívodem vody," upozornil předseda kolonie Malina Filip Fuchs.

Podle něj cesta nemá význam. „Vede odnikud nikam. Spíše bude jako temný kout lákat různé podivné existence. Chceme, aby šla aspoň na noc zamykat," řekl Fuchs.

Dodal, že někteří ze zahrádkářů plánují pronajaté pozemkypřípadě otevření cesty opustit. „Myslím si, že větší smysl zpřístupnění zahrad lidem ve dnech otevřených dveří, které pořádáme," poznamenal Fuchs.

Šťástka ale ujistil, že město postaví vyhovující plot. „Musí být dostatečně vysoký a z dobrého materiálu, aby zahrady chránil," uvedl.

Cesty se nebojí zahrádkářiosady Kraví hora II. „Lidé budou chodit jen kolem nás. Pokud město zaručí oplocení, problémy snad nebudou," řekl předseda kolonie Pavel Holík.

zahrádkáři této největší kravihorské kolonie se podle něj snaží jít cestou dnů otevřených dveří. A podobně je na tom také Kraví hora I. „Cestunás plánovali, ale pak uznali, že naši kolonii rozdělit nejde. Teď pořádáme dny otevřených dveří a hřiště uvnitř kolonie otevíráme pro děti ze školky," popsal předseda kolonie Pavel Krejzek.

Většímu zvelebení kolonie podle něj přispěje další krok města. „Máme smlouvy na jeden rok. Pokud je dostaneme na deset let, více zainvestujeme," poznamenal. Podle Šťástky takétomhle návrhu je radnice ochotná jednat.

Větší otevřenost zahrad vítají lidéokolí. Ale je podle nich co zlepšovat. „Zpočátku se zdálo, že zahrádkáři spíše spí. Teď začínají být aktivnější. Ale oceníme, pokud těch aktivit pro Brňany bude ještě více," prohlásil Michal ZávodskýObčanského sdružení Masarykova čtvrť.

autor zprávy: Petr Jeřábek

zdroj: www.brnensky.denik.cz

webdesign: contineo.cz