Čínská banka může dát na jihomoravské projekty přes pět miliard

14.03.2016

Jihomoravský kraj podepíše rámcovou dohoduspoluprácičínskou bankou China Development Bank Corporation, na jejímž základě banka vyčlení 200 milionů eur (5,4 miliardy korun) na projektyinfrastruktuře Jihomoravského kraje. Novinářům to ve čtvrtek řekl hejtman Michal Hašek (ČSSD). Upozornil na to, že nejdepůjčku banky Jihomoravskému kraji. Peníze mohou jít na krajské, ale i soukromé projekty. Banka po dohoděpříjemcem určí, zda je ona nebo její klient poskytne úvěrem, investicí nebo jinou formou. Peníze lze využít například na dopravu, lázeňství a v dalších oblastech.

Myšlenka na spolupráci vznikla při návštěvě Číny, kde byl Hašek společněpremiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Rada kraje ve čtvrtek schválila podobu dohody, kterou chce Hašek do půli dubna podepsatguvernérem banky. Schválit ji musí ještě dubnové zastupitelstvo, poté bude platit tři roky.

„Nepůjčujeme si 200 milionů euro, ale jsou to peníze vyčleněné bankou na projekty, které bude posuzovat a bude uzavírat smlouvypříjemci peněz," řekl hejtman. Součástí dohody podle něj je, že čínská banka bude vyhledávat vhodné investiční příležitosti pro své klienty. Na české straně se mohoupeníze ucházetsoukromé subjekty.

Podle Haška bude kraj tipovat projekty, do kterých by mohly peníze jít. Pak je předloží ke zvážení čínským partnerům. Kraj zatím nemá žádný seznam investic, ale okamžikem podpisu dohody na něm začne pracovat. „Peníze by se například mohly využít na zintenzivnění nákladní dopravy na brněnském letišti, ale také na rozšíření lázeňských míst jako Hodonín a Lednice. Někdo může přijít takétím, že třeba rozšíří lodní dopravu, můžou tu koneckonců vzniknout třeba překladiště," uvedl Hašek. Pokud Číňané přijdouvlastním klientem, může se stát partnerem určitého projektu a díky tomu mohou vznikat společné firmy. „To už je pak na jednání banky a klienta, jak se dohodnou," dodal Hašek.
Zdroj: http://brnensky.denik.cz/z-regionu/cinska-banka-muze-dat-na-jihomoravske-projekty-pres-pet-miliard-20160310.html

autor zprávy: ČTK

zdroj: www.brnensky.denik.cz


Zdroj: http://brnensky.denik.cz/z-regionu/cinska-banka-muze-dat-na-jihomoravske-projekty-pres-pet-miliard-20160310.html

webdesign: contineo.cz