Co je loftové bydlení ???

15.08.2011

Loftové bydlení – pojem převzatýangličtiny, od slova loft, znamenajícípřekladu prostorný, velký, velkoprostorový a vzdušný. Charakteristickým rysem loftového bydlení je obytný prostor disponující velkými nebo alespoň četněji zastoupenými okny a vysokými stropy.

Pojmy charakteristické pro loft

Loftové bydlení je charakteristické především svým prostorem, otevřeným prostorem, s minimálním počtem přepážek. K dalším znakům patří výška, která je dána především dispozičním řešením základní (původní) stavby. Loftové byty jsou zpravidla zrekonstruoványtováren, starých pivovarů nebo průmyslových budov.

typickým a velmi často se opakujícím znakům loftu patříindustriální prvky, které jsou taktéž příznačné pro původní charakter a využití stavby. Interiér je změněnnepoznání, ovšem exteriér je zpravidla zachován ve svoji původní podobě. Vysoké stropy bývají velmi často využityplně funkční prostor, ať už se jednávestavbu dalších místností nebo pouzeřešení noclehu.

Loftové byty jsou otevřené, prostorné a hlavně prosvětlené, což vnáší do bydlení nové stylové impulzy. Interiér si zpravidla zachovává industriální prvky, hladké stěny polepené tapetami jsou vyměněny za obklad surového betonu, cihel nebo vyčnívajícími konstrukčními prvky, kterými jsou např. sloupy či dřevěné trámy.

Přednosti versus negativa

přednostem loftového bytu patří prosvětlenost, vzdušnost, prostornost. S tím však souvisejí i negativa, jelikož dochází k větším tepelným ztrátám, které jsou spojeny s vyšším vytápěním. V loftech můžeme zapomenout na soukromí, příčky bývají nahrazeny pouhými knihovnami, prosklenými stěnami, nábytkovou sestavou nebo volně stojícími dekoračními příčkami.

Upřednostnit můžeme i polohu, nádherná lokalita loftů je však taktéž kompenzována vysokou cenou, která je spojena s pořizovacímu náklady bytu. Samotná stavba dále řeší problémy se špatnou zvukovou i teplenou izolací.

Rodiny s malými dětmi by na loftové bydlení měly úplně zapomenout, vedle špatného soukromí totiž hrozí i nebezpečí. Příkrá schodiště, méně zabezpečená patra jsou riziky, která dennodenně hlásají velká nebezpečí.

I přes všechna rizika, která s sebou lofty přinášejí, stále představují nádherné a exkluzivní bydlení, přinášející světlo, prostor a svobodu.

autor zprávy( www.realitymag.cz )

Zdroj: REALITY MAGAZÍN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

webdesign: contineo.cz