Deset tisíc stran může změnit tvář Brna. Lidé se bojí rušení zeleně

16.06.2014

Přes deset tisíc stran a přes osm set map. Tak vypadá aktualizace brněnského územního plánu, kterou ve středu schválili městští radní. Dokument, který stávající územní plán sladit se současnými zákony a upravit podle potřeb rozvoje Brna ovšem ostře kritizují lidé, kterých se mají změny dotknout.

také opozice. Vadí jim jak celková nepřehlednost, tak konkrétní návrhy. Třeba příliš vysoké domyMajdalenkách či Masarykově čtvrti.

Ve středu dokonce aktivistéhnutí Nesehnutí rozvěsili kvůli problematickým změnám po Brně několik transparentů. Jeden se objevil i u červeného kostela na Žerotínově náměstí. „Na tomto místě město počítá se přeřazením plochy zeleně do plochy dopravy. Takže bude snazší přeměnit ji například na parkoviště. Ohroženo je tak několik desítek stromů, včetně vzrostlých platanů, a trávníkplochou osmnácti set metrů čtverečních. Podobného označení se dočkalaalej na třídě Kapitána Jaroše," upozornila Hana Chalupskáhnutí.

Masarykově čtvrti se zase bojí přebujelé výstavby. „Chtěli jsme, abyNeumannově ulici město nevycházelo vstříc developerovijeho plánem stavět sedmipodlažní bytovku. Ale magistrát nás hází přes palubu. Protože jsme ve městě, musíme tolerovat další a další patra," uvedl předseda Občanského sdružení Masarykova čtvrť Michal Závodský.

Podobné obavy mají i v Majdalenkách, tedy nově postavené části sídliště Lesná. „Odbor územního plánování a rozvoje se rozhodl za každou cenu prosaditkonkrétní ploše index podlažní plochy 2,2. Znamená to, že tam chce ještě více zahustit zástavbu. Takové zvýšení odmítá místní radnice, neschválilo ji ani brněnské zastupitelstvo a dokonce je rozporurozhodnutím Nejvyššího správního souduloňského roku," nelíbí se Karle Hoffmanové ze spolku Majdalenky.

Kontroverzní části
Legalizace černých staveb – aktualizace navrhuje změnit územní plán tak, že zpětně dostanou povolení na černo postavené stavby napříkladokolí Brněnské přehrady, Jehnicích, Ořešíně, či Ivanovicích.
Omezení zeleně – plochy určené pro zeleň se proměníkomunikace. Ohrozí to stromy třebačerveného kostela či na třídě Kapitána Jaroše. V Husovicích a Žabovřeskách zase zeleň mění na stavební parcely.
Příliš vysoké domy – aktualizace povolí stavět přemrštěně vysoké stavby třebaMajdalenkách, či Masarykově čtvrti.
Obchodyparcích – V parcích bude možné stavět stavbyobchody a službami. Chybí ale omezení, kritici se obávají obchodních domů.

Do aktualizace se opřela také opozice. „Jsou tam desítky změn, které budí podezření, že někoho zvýhodňují. Třeba parcely zahrad mezi Komínem a Žabovřeskami, které skoupil developer, se najednou mění na místo pro stavbu domů. Naopak oblast bývalého KrasuMendlova náměstí bude místo pro smíšenou zástavbu bydlení a služeb určená jako komerční," uvedl předseda opozičních zelených Martin Ander. Straně vadí také možnost stavět obchodyparcích či legalizace černých staveb.

velký problém je podle nepřehlednost dokumentu. „Zastupitelé mají teď pět dní na deset tisíc stran. To nelze zodpovědně prostudovat a objevit všechny ukryté podezřelé změny. Proto v úterý při projednávání navrhneme vrácení aktualizacepřepracování a pokud možno nezávislému auditu," sdělil Ander. V případě schválení nevyloučilnapadení dokumentusoudu.

Kritiku odmítl náměstek pro územní plánování Ladislav Macek. „Rušení zeleně kolem silnic či supermarketyparcích jsou strašení lidí. Aktualizaci zpracovali odborníci urbanisté a kladně se k  vyjádřily všechny státní úřady," zdůraznil Macek.

Dodal, že není pravda, že zastupitelé mají na studium dokumentu pět dní. „Projednáváme jej od loňského června. Pokud se někdo probudilteď, nemázastupitelstvu co dělat," prohlásil.

autor zprávy: Petr Jeřábek

zdroj: www.brnensky.denik.cz

webdesign: contineo.cz