Dopravu v Brně čeká zemětřesení. Kvůli opravám Milady Horákové

26.02.2014

Jednanejrušnějších brněnských ulic bez dopravy. A o to větší zátěžokolí. Už 15. března začíná rozsáhlá rekonstrukce ulice Milady Horákové. Na patnáct měsíců se kvůli uzavře od křižovatkyKolištěmpo Dětskou nemocnici. Dopravní podnik ve středu zveřejnil podobu plánovaných výluk. Dotknou se dopravy ve velké části města.

Podle mluvčí podniku Lindy Hailichové bude uzavírka o to komplikovanější, že do ulice nemohou vjet vůbec žádná vozidla. „Uzavře se nejen pro tramvaje, ale i autobusy. Proto nebude možné do této oblasti nasadit místo tramvají náhradní autobusovou dopravu," upozornila mluvčí.

Obavydopravní situaceBrně po uzavření ulice náměstek brněnského primátora zodpovědný za dopravu Robert Kotzian. „Ulice Milady Horákové je důležitá spojnice. Nelze ji nahradit. Nemůžeme ji ale nechat chátrat. Jiné řešení než oprava proto neexistuje. Dopravní situaci budeme řešit operativně. Dopředu nevíme, jak přesně budou komplikace vypadat," sdělil Kotzian.

Základem náhradní dopravy bude přesunutí tramvajových linek obsluhujících sever Brna na Cejl. „Ten se tak na několik měsíců stane jedinou spojnicícentrem města," uvedla Hailichová.

Protože po ulici Milady Horákové neprojedou autobusy, musí podnik řešit náhradní dopravu specifickým způsobem. „Oblastzastávky Dětská nemocnice obslouží náhradní tramvajová linkaúvraťovým zakončením, která do místa přijedecentra města přes Cejl. Náměstí 28. října pak bude dostupné autobusy linky 67 a náhradní autobusovou linkouČerných Polízastávce Janáčkovo divadlo. Zastávka Janáčkovo divadloRooseveltově ulici, která je určená doposud především návštěvníkům večerních představení, pak bude pro všechny linkyprovozu celodenně. Je z  lepší pěší dostupnost Milady Horákové," podotkla mluvčí.

Dopravní podnik změníčasy odjezdů některých linek. „Musíme to zkombinovat tak, aby se odkloněné tramvaje na Cejlu plynule míjelylinkami číslo 2, 4, 11," sdělil vedoucí odboru dopravy brněnského magistrátu Vladimír Bielko. Dopravní podnik plánuje kvůli výluce rozsáhlé změny takédalších linkáchBrně. „Zveřejníme je na internetu nejpozději od desátého března," slíbila mluvčí.

Informovat cestující podnik bude všemi dostupnými způsoby. „ Na zastávkáchpředstihu vyvěsíme výlukové jízdní řády, které spolupodrobnějšími informacemi a plánky dotčené oblasti naleznou zájemci také na webových stránkách dopravního podniku. O výluce se cestující dozví také na našem facebooku a přímo ve vozidlechhlášení rozhlasu. V těch modernějších navíc i z obrazovek," řekla Hailichová.

Dodala, že v prvních dnech výluky se na několika místech města objeví také informátoři, kteří s cestováním poradí.

Výluka se dotkneaut. „Předpokládáme, že lidé budou uzavírku objíždět po Cejlu. Posílíme tam hlídky strážníků. Nepovolené parkování, které mají lidé na Cejlu ve zvyku hlavně před finančním úřadem, budou bez milosti pokutovat. Ulice musí být průjezdnácelé šířce," řekl Bielko.

domůmulici Milady Horákové zajedou autem pouze místní se speciálním povolením. „Stavbaři budou individuálně zvažovat, kdo ho získá. Rozdělovat ho budoupodle toho, jak bude stavba postupovat," řekl Bielko.

Zakázka bude stát přes 230 milionů korun. Celou ji zaplatí město. „Opravíme kanalizaci, vodovod, tramvajové tratěsilnici," řekl náměstek brněnského primátora zodpovědný za dopravu Robert Kotzian. Dodal, že v dezolátním stavu je všechno. „Koleje jsou poničené tak, že na nich tramvaje nemůžou jet ani padesát kilometrů za hodinu. Vodovod je ještě z 19. století. Hrozilo, že praskne. Opravy jsme stihli takřka za pět minut dvanáct," řekl náměstek.

Rekonstrukci ulice město chystá skoro tři roky. Zdržela se kvůli problémům ve výběrovém řízení na firmu, která ulici opraví. „Původně jsme si mysleli, že řízení skončí dříve. Některé ze zúčastněných firem ale dávaly námitky, obrátily se dokoncena antimonopolní úřad. Ten nakonec uznal, že město nepochybilo," připomněl Kotzian. Radní proto firmu, která ulici zrekonstruuje, vybrali až v lednu.

autor zprávy: Petr Jeřábek

zdroj: www.brnensky.denik.cz
webdesign: contineo.cz