Hlad po bydlení. Byty v Brně za osm let zdražily o čtvrtinu, nové se staví málo

22.11.2016

Průměrné ceny bytůBrně vzrostly za osm let o čtvrtinu. Zvyšuje je vysoká poptávkanedostatek místnové výstavbě.

Půl milionu korun. O tolik za posledních osm let zdražilyprůměru nejžádanější byty 2+1 v Brně. Zaplatí za tak dva a tři čtvrtě milionu korun. Vyplývá to alespoňúdajů serveru realitymorava.cz.

Ceny novostaveb jsou ještě vyšší, vyjdouna více než tři miliony korun. „V širším centru se některé prodávajíza osmdesát tisíc korun za metr čtvereční. Současná situace developerům nahrává díky dostupným a levným hypotékám," zhodnotil analytik skupiny DRFG Ondřej Záruba.

Právě skrze hypotéky lidé často své bydlení platí. Podle dat ministerstva pro místní rozvoj si od letošního ledna do září vzali Jihomoravané devět tisíc těchto půjček za takřka sedmnáct miliard korun. Napříkladroce 2010 si ale za celý rok půjčili jen půlku letošní sumy.

Do jejich výšepřitom zasáhla Česká národní banka. Od října platí její doporučení, podle kterého mohou půjčit maximálně pětadevadesát procent hodnoty zastavěné nemovitosti. „Těchto hypoték poskytujeme minimum. Zájem se ale nemění," zhodnotil manažer hypoték České spořitelny Karel Chabák.

BytůBrně se ale stále nestaví dost. „Za letošní tři čtvrtletí firmy dokončily tisíc bytů. Nových začali stavět jen 769, což je oproti loňsku propadtřetinu," zhodnotila Milada Jonášovábrněnské pobočky statistického ú­řadu.

Podle Petra Broži z realitní kanceláře Realspektrum je důvod jasný. „Není kde stavět," uvedl. Brnu totiž chybí aktuální územní plán, který stanoví, co se kde může postavit.

Výstavba se stěhuje do okolí. Nárůst obyvatel tak zaznamenaly například Moravany, Sokolnice nebo Bílovice nad Svitavou. Za první tři letošní čtvrtletíokrese Brno-venkov vzrostla výstavbašest procent na 647 bytů. Hotových bylo 809 obydlí, což byl meziroční nárůstšestnáct procent.

Kamceny bytů vystoupají, není jasné. „Kdyby zdražování živila jen poptávka, mohli bychom odhadnout strop. Ceny ale rostou kvůli nedostatečné nabídce," vysvětlil analytik společnosti Trikaya František Šudřich.

Developer Ševčík: Brnu chybídvacet let vize

Brno – V minulém stoletíBrně vznikala sídlištětisícovkami bytů. „Takto velké projekty se už nestaví. Není pro místo," uvádí předseda představenstva developera All Inclusive Development Ivor Ševčík.

Brně ročně stavbaři dokončí stovky bytů. Kde se stále ještě staví?

jenprolukách nebo na uvolněných pozemcích, kterých je předevšímcentru ale i jinde málo. Jde tak jendomyněkolika málo byty.

Proč to tak je?

Chybí územní plán. Město je tak dvacet let bez jasné vize. V optimistické variantě bude nový hotovýroce 2020. Hlavněokrajových částech není jasné, co se může stavět a místní se tak přetahují se staviteli.

Jak se proměňují ceny starých bytů?

Čím dál tím více neúměrně zdražují. Živí je totiž hlad po bydlení. Nových vzniká málo.

autor zprávy: Michal Rapco

zdroj: www.brnensky.denik.cz


Zdroj: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/hlad-po-bydleni-byty-v-brne-za-osm-let-zdrazily-o-ctvrtinu-nove-se-stavi-malo-20161122.html


Zdroj: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/hlad-po-bydleni-byty-v-brne-za-osm-let-zdrazily-o-ctvrtinu-nove-se-stavi-malo-20161122.html

webdesign: contineo.cz