Jihomoravský kraj podává ústavní stížnost proti rozhodnutí NSS

20.09.2012

Zastupitelé Jihomoravského kraje dnes jednohlasně odhlasovali podání ústavní stížnosti na zrušení zásad územního plánování Nejvyšším správním soudem (NSS). Podle krajského radního zodpovědného za územní plánování Davida Macka (KDU-ČSL) neměl NSS některé body posuzovat. Kraj rozhodnutí soudu respektuje a nyní využívá možnosti opravného prostředku, řekl na zasedání zastupitelstva hejtman Michal Hašek (ČSSD).
     
Po červnovém zrušení zásad územního rozvoje NSS nemohou na jihu Moravy vznikat stavby nadregionálního významu. Zásady obsahovaly koridory páteřních silničních tahůregionu. Podle soudu kraj dostatečně neposoudil takzvané kumulativní a synergické vlivy staveb, tedy dopad na životní prostředí a veřejné zdraví. "Trváme na tom, že z hlediska posouzení synergických a kumulativních vlivů bylo uděláno vše, co uděláno být mělo a my chceme, aby to ústavní soud posoudil," řekl Macek.
      Návrh na zrušení zásad, které platily od loňska, podala skupina 14 obcí a 13 jednotlivců. O ústavní stížnosti začali představitelé kraje uvažovat téměř hned po vynesení rozsudku, zároveň se začalo pracovat na zadání nových zásad územního rozvoje. Kraj zatím nemá vyčíslené náklady, které zrušení zásad přineslo. Vypracování nových zásad by podle hejtmana trvalo dvatři roky.
      NSS podle Macka není soudem, který měl záležitost posuzovat. V  materiáluústavní stížnosti namítá také podjatost jednohoasistentů. "Tento muž je asistentem soudce a zároveň je starostou jednéjihomoravských obcí," uvedl Macek. Nejvíce námitek proti zásadám se týkalo silničních koridorů R43, R52, R55 a dálničních tangent kolem Brna, jejichž vybudování by ovlivnilo životjižní části brněnské aglomerace.
      Soud kritizoval také způsob, jakým vedení krajeobcemizásadách komunikovalo. Veřejné projednávání by mělo být diskusním fórem, což kraj neumožnil, a porušil tak zásady slušnosti a vstřícnosti a zásadu veřejné správy jako služby veřejnosti. Podle Macka se ale krajnázory starostů zajímal a diskutovalnimi.
      Na řadu bodů zásad územního plánování ale NSS neměl námitky. V kraji se nyní mohou stavět stavby, které nemají nadregionální význam.

autor zprávy: ČTK

zdroj: www.archiweb.cz

webdesign: contineo.cz