Nesehnutí napadli zahájení stavby bytových domů v Brně-Líšni, developer je prý buduje načerno

03.11.2011

V brněnské Líšni v Horníkově ulici začala na místě pokáceného borového háje stavba bytových domů, na které údajně nemá investor Net Development stavební povolení. Agentuře Mediafax to ve středu řekl Lukáš Lyer z brněnské organizace Nesehnutí.

"Investor se ohání pouze certifikátem autorizovaného inspektora Milana Teigisera, jehož platnost však nyní teprve posuzuje ministerstvo pro místní rozvoj," řekl Lyer.

Stejný inspektor, který povolil kontroverzní stavbu Bauhausu v Ivanovicích, podle Lyera i v Líšni ignoroval sousedy a certifikát navzdory jejich stanovisku vydal. "Porušil tím stavební zákon. Nyní porušuje zákon investor a využívá nečinnosti ministerstva. To neřeší jednotlivé případy podezřelých certifikátů ani nedostatky v legislativě, které umožňují rozmach nezákonné výstavby v zemi," poznamenal Lyer.

"Vydaný certifikát pro líšeňskou Horníkovu ulici byl napaden žalobou, kterou Městský soud v Praze vyhodnotil jako odvolání a postoupil ministerstvu pro místní rozvoj. Tím ministerstvu přiřkl roli odvolacího orgánu ve věcech certifikátů autorizovaných inspektorů," řekla agentuře Mediafax Sandra Podskalská z advokátní kanceláře Šikola a partneři.

"Ministerstvo by mělo o tomto odvolání rozhodnout, případně může podat kompetenční žalobu, pokud se svou rolí odvolacího orgánu nesouhlasí. Každopádně by ale mělo v této situaci konat. Již od června je však nečinné," dodala advokátka.

Majitel společnosti Net Development Ladislav Smutný agentuře Mediafax řekl, že obvinění Nesehnutí vůči jeho společnosti nejsou pravdivá.

"Tvrzení Nesehnutí, že je platnost certifikátu stále posuzovánanení pravdivé. Městský soud v Praze již v březnu 2011 závazně rozhodl, že certifikát nebude rušit a řízení pravomocně skončil," zdůraznil Smutný. Nepravdivé je podle něj také tvrzení, že by mělo o platnosti certifikátu stále probíhat "odvolací" řízení u ministerstva pro místní rozvoj, nebo že je ministerstvo ve věci dlouhodobě nečinné. "Již v září ministerstvo, vázáno názorem Nejvyššího správního soudu rozhodlo, že certifikát není a nemůže být v odvolacím řízení přezkoumáván," prohlásil Smutný. "Výstavba je zcela legální, žádné odvolací řízení neběží  a o této skutečnosti jsou Nesehnutí dobře informováni," dodal.

Vzhledem k tomu, že středeční společná informace Nesehnutí a Advokátní kanceláře Šikola a partneři, tak jakodříve v minulosti, obsahuje zjevné a prokazatelné nepravdy a pomluvy, s cílem záměrně poškozovat naši společnost a klamat veřejnost, podáme během čtvrtku trestní oznámení a učiníme další právní kroky tak, aby lidé, uvádějící vědomě nepravdivá vyjádření, nesli za své jednání plnou trestní i majetkovou odpovědnost," řekla agentuře Mediafax majitel Net Development Ladislav Smutný.

Projekt výstavby Obytného komplexu  Horníkova je podle něj situován na mírně svažité prostranství mezi současně stojícími osmipodlažními bytovými domy, rodinnými domy, základní školou a poliklinikou. "V komplexu budou vybudovány bytové jednotky a parkovací stání sloužící novým majitelům bytů. V současné době probíhají jednání s investory, kteří by rádi využili propojení přízemního podlaží jednoho z menších domů a umístili v něm soukromou mateřskou školku a moderní fit centrum," řekl Smutný. Celý projekt je podle něj realizován jako investiční záměr v oblasti bytové výstavby. "Vybudované jednotky budou výhradně prodávány fyzickým nebo právnickým osobám a nebudou sloužit jako ubytovny nebo sociální bydlení," zdůraznil Smutný.
 
Spuštění údajné černé stavby v Brně-Líšni je podle aktivistů z Nesehnutí další ukázkou, že stavební zákon umožňuje investorům obcházet úřady i veřejnost. Ministerstvo pro místní rozvoj podle nich nezvládá krizovou situaci, kdy se po České republice rozmáhá nezákonná výstavba s pokoutně vydanými certifikáty.

"Ministr Jankovský a jeho náměstek Kalous by měli neudržitelnou situaci s divokým vydáváním stavebních certifikátů v České republice konečně začít řešit," tvrdí Lyer. Podle něj kromě tohoto případu leží na ministerstvu již dva roky několik desítek stížností ze strany veřejnosti i obcí na práci autorizovaných inspektorů. "Téměř nulovou aktivitou při řešení stížností ministerstvo napomáhá tomu, že u nás přibývá nelegálních staveb," poznamenal Lyer. Podle něj v Česku stále chybí systémové opatření, které by obcházení zákona zarazilo.

Podle Nesehnutí by proto ministr a jeho náměstek měli předložit jednoduchou novelu zákona zajišťující možnost obrany před nezákonnými certifikáty. "Novela zákona s účinným opatřením proti nezákonným certifikátům může zlepšit postavení lidí v situacích, jako je ta v Líšni. Nemuseli by se pak domáhat svých práv vleklými soudními spory, ale měli by možnost se proti obcházení zákona a ignorování svých práv ze strany investorů bránit přímo," uzavřel Lyer.

 

autor zprávyJiří Nováček

zdroj: www.mediafax.cz

webdesign: contineo.cz