Novou tvář Bratislavské má dát šestnáctipatrová bytovka

14.07.2014

Šestnáctdevatenáct pater a více než stovka bytů. Tak podle zjištění Brněnského deníku Rovnost vypadat dům, který plánuje soukromý investor v Bratislavské ulici. Projekt nazvaný BydlenícentruPonávka se ovšem zdá být dost rozsáhlý radnici Brna-středu. Požaduje územní studii, která potvrdí, že území podobnou výstavbu snese.

Plány firmy potvrdil Martin David z investorské společnosti Bt14. „Naší společnosti patří areál Bratislavská 14. A zcelasouladuplatným územním plánem tam plánujeme postavit bytový dům," uvedl David.

Na místě plánované stavby je v současnosti nevyužívaný bývalý průmyslový areál. „Jeho přestavba nepřipadáúvahu. Po dohoděmagistrátem Brna je možná jen demolice a následná novostavba. Počítámevíce než stovkou bytů," upozornil architekt Pavel Pekár ze společnosti P.P. Architects, která projektování stavby na starosti.

Nad plánem investora nyní váhá radnice Brna-středu. „Je to poměrně rozsáhlý projekt. mít devatenáct pater. V území je hodně změn. Město se tam snaží prosadit novou městskou třídu, kterou my nechceme. Úrazová nemocnice tam chce také stavět dům pro parkování a o okolí zájem dost dalších investorů. Nemůžeme stavbu povolit od stolu," sdělil zastupitel pro rozvoj obce Vojtěch Mencl.

Městská část podle něj požádalazpracování územní studie, která určí, zdamístě stavět lze. „Bude řešit celé území ohraničené Bratislavskou, Cejlem, Ponávkou a Körnerovou," poznamenal Mencl.

Podle náměstka pro územní plánování Ladislava Macka magistrát městské části vyhoví. „S územní studií nevidím problém. Není to neobvyklý požadavek. Oblast je poblíž památkové rezervace. A devatenáct pater může být dost," řekl Macek. Zároveň připustil, že plánovaná městská třída vůbec nevyroste.

Zástupce investora David upozornil, že v současnosti firma neplánuje stavět devatenáctipatrovou budovu. „Radnici jsme prezentovali variantu domušestnácti patry. Tedy asi osmatřicet metrů vysokého. Platný územní plán pro tuto oblast umožňuje zástavbu daleko vyššími budovami. Vzhledemtomu, že se v Brně-středu plánují investoři více podobných šestnáctipatrových domů jako je Residence LužánkyLidické, či přestavba areálu Vlněna, věříme, že náš záměr radnice přivítá," podotkl. Dodal, že právě na postoji úředníků a politiků záleží, kdy začne firma stavět.

Zdůraznil přitom to, že jeho společnost je jednamála, která se pouští do investicoblasti takzvaných brownfieldů. Tedy nevyužívaných a chátrajících většinou průmyslových areálůminulosti.

Plánu jsou nakloněníněkteří Brňané. „Čím více nových hezkých domů okolo Cejlu, tím lépe. Narušení rázu se moc nebojím. Strašně moc domůokolí je totiž zničených a skoro vybydlených," myslí si třeba Petr Doležal.

autor zprávy: Petr Jeřábek

zdroj: www.brnensky.denik.cz

webdesign: contineo.cz