Opravy Zelného trhu budou rychlejší a dražší. Kvůli vánočním trhům

06.02.2014

Dražší, než se čekalo, bude nakonec dlouho plánovaná rekonstrukce brněnského náměstí Zelný trh. Oproti původně odhadovaným dvaapadesáti milionům korun vyjde stavba na milionů šedesát. Peníze navíc zaplatí Brno proto, že chce stavbu stihnoutkrátkém termínu. Radní totiž chtějí rozsáhlou opravu náměstí stihnout tak, aby nezasáhli do vánočních trhů.

Stavební firma IMOS Brno, která zakázku vyhrála, musí stihnout Zelný trh kompletně opravit za 298 dní. Podle odborníkůbrněnského magistrátu je ale krátký termín důležitý. „Je to hodně frekventovaná oblast, proto byla jedním ze soutěžních kritériílhůta stavby. Chtěli jsme, aby na sobě stavitel cítil tlak na dokončení stavbytermínu," řekl náměstek primátora Robert Kotzian.

vánoční trhy na Zelném trhu totiž město přijít nechce. „Myslím, že všichni chceme, aby tam trhy byly," uvedl Kotzian. Souhlasínímstarosta Brna-střed Libor Šťástka. „Jsem rád, že stavitelé přistoupili na termín, který trhy umožní," svěřil se Šťástka.

Jinou motivaci, než zachovat trhy, prý termín nemá. Podle Kotziana nikomu nejde třeba o to, aby město nepřišlonájmyvánočních stánků. „Trhy jsou pro nás neziskové, protože je neděláme úplně komerčně. Zveme tam řemeslníky, kteří musejí mít nižší nájmy, než třeba prodejci jídla nebo oblečeníČíny," dodal Šťástka.

Cena oprav je podle Kotziana nakonec vyšší kvůli odhadu projektantů. „Dřív při projektech odhadovali ceny vyšší, než nakonec byly. V poslední době se ale odhady snižují, aby měly větší šanci na realizaci. Pak to může takhle dopadnout," polemizoval Kotzian. Vzápětí ale připustil, že za vyšší konečnou částkou za opravu může státpřísný časový termín. „Může to být důvod, proč je ta cena nakonec tak vysoká," myslí si Kotzian.

Podle brněnského zastupitele za Stranu zelených Martina Andera, kterýminulém volebním období jako náměstek primátora opravu náměstí prosazoval, je možné, že za vyšší cenou stojí další důvod. Domluva firem, které se účastnily výběrového řízení. „V řadě případů rada města totiž používá užší výběrové řízení, kdy se nejdříve zúží okruh firem, které se pro řízení osloví. Ty se ale pak oproti veřejnému řízení mohou spolu snadno domluvit a cenu tak šponovat nahoru," vysvětlil Andertím, že to pak pro město dopadá nevýhodně. Mluvčí magistrátu Pavel Žára ale jakékoliv problémy ohledně konkurzu odmítl. „Konal se zcela podle zákonavýběrových řízeních," namítl Žára.

opravách Zelného trhu mluví městoněkolik let. Zatím ale vždy nakonec stavbu odsunuliStavět se tentokrát podle magistrátu od března. Část ceny zaplatí Evropská unie. Zelný rynk bude zatím na Moravském náměstí.

Lidé opravy vítají. „Parkovací místa mi chybět nebudou, stín tam není a sednout si není kam. Jsem pro," řekla třeba pětatřicetiletá Brňanka Eva Teplá. Vyšší konečné ceně se nediví. „Je to tak se stavbami vždy. Při stavbě našeho domu si firma také naúčtovalapětinu víc, než jsme čekali," dodala Teplá.

autor zprávy: Jiří Hanák, Vladimíra Krejsová

zdroj: www.brnensky.denik.cz

webdesign: contineo.cz