Pozemky zdražily až pětinásobně. Kupující chtějí místa u velkých měst

13.04.2014

Kde metr pozemku stál ještě před deseti lety stokorunu, tak se dnes prodáváza pětinásobek. Trh se stavebnímizemědělskými pozemky totiž podle údajů Českého statistického úřadu na jihu Moravy roste a s nímceny.

Mnozí si myslí, že koupě nemovitosti je výhodná investice „Slyšel jsem, že se to vždycky vyplatí. Třeba i v případě větších stavebních parcel. Koupit, chvíli počkat a pak se ziskem prodat," tvrdí například čtyřiapadesátiletý Brňan Pavel Michlů.

Podle odborníků to ale není tak jednoduché. „Pozemky se sice jako vyplatí, ale je to běh na delší trať. Koupit půdutím, že ji brzy se ziskem prodám, je nereálné," shrnuje odbornicerealitní kanceláře Naďa Čaňková. Podle kupec téměř jistě ztratí peníze, už jen kvůli danipřevodu nemovitosti. „U takové koupě musejí lidé počítattím, že je to investice na delší dobu. Třeba na deset let, pakna většinou vydělají," dodala Čaňková.

Pokud lidé chtějí získat peníze na koupi pozemku, vyplatí se dodržet několik základních doporučení. „Je dobré znát územní plán a kupovat podle toho, kde hodnota pozemků stoupne. A pořizovat zemědělské pozemky nebo zahrady přímo od obcí, tak dostanou lepší cenu," radí.

Přesto mohou zájemci při hledání pozemku vhodného pro stavbu domu narazit. Ceny se totižrůzných místech Jihomoravského kraje značně liší. A registrhodnotami všech parcel v kraji neexistuje. Kupci tak musejí spoléhat na realitní makléře.

Situace je přehlednější alespoňBrně. Město totiž jako jednojedenáctiČeské republice vypracovanou cenovou mapu. V  jsou hodnoty parcel v celém Brně. to ale háček. „Nejsou to přímo tržní ceny. Mapa totiž nezohledňuje, zda jsoudané lokalitě jiné podobné pozemky," vysvětluje odborníkmajetkového odboru brněnského magistrátu Jiří Oščatka. Hodnota ojedinělých parcel na trhu je podle něj vždy vyšší.

kraji jsou nyní nejdražší pozemkyBrně a ve větších městech. Podle realitních makléřů je pro kupující skoro vždy rozhodující, jak snadno se dostanou do Brna. Potvrzují to i lidé. „Když jsme před půl rokem řešili koupi parcely, zajímalo nás hlavně, jak to budedojížděním. Se ženou oba pracujemeBrně," svěřuje se třeba Martin Nedělka.

Investoři nyní kupují často také pozemkyBlansku. Za zajímavé místo považují třeba lokalitu Skleníky. „Jdešestatřicet tisíc metrů čtverečních. Jeden nabízíme za tisíc korun. Ve shoděúzemním plánem chceme, aby tam zájemci postavili hlavně obchody," přibližuje vedoucí blanenského odboru investic a územního rozvoje Marek Štefan.

autor zprávy: Jiří Hanák

zdroj: www.brnensky.denik.cz

webdesign: contineo.cz