Připomínky k územnímu plánu: byty v Medlánkách a další hypermarket

19.09.2013

Skoro tisíc připomíneknávrhu aktualizace územního plánu dostal magistrát města Brna. „Přišlo jich víc, než jsme očekávali. Už jsme se s nimi ale vypořádali. Nyní jsou na Krajském úřadě, který je bude dále zpracovávat," sdělil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

První kolo připomínkování začalo pátého června a skončilo dvaadvacátého července. Některé brněnské městské části poukazovaly na to, že dokument byl nepřehledný a lhůtavyjádření šibeniční.

Územní plán je dokument, který určuje využití ploch. Stanovuje, co se budedané oblasti stavět. Protože stávající platíBrně od roku 1994 a práce na novém se komplikují, připravuje se nyní jeho aktualizace, kterou mohly připomínkovat nejen orgány státní správy, ale také Brňané na Odboru územního plánování a rozvoje magistrátu města Brna.

Hlavní slovo však veřejnost dostane na konci října. Začne druhé kolo připomínkování. „Připravujeme výkladové bloky. Pomůžeme lidemorientacíaktualizaci územního plánu. Termín stanovíme dle zákonné lhůty, půjde asitřicet dní," dodal Žára.

Podle brněnského zastupitele Strany zelených Martina Andera magistráttolika připomínkami nepočítal, a to zbrzdilo druhé kolo. „Město původně zamýšlelo, že besedyveřejností začnouzáří," sdělil.

Nejčastěji se opakovaly připomínky, které se vztahujíchystané bytové zástavběMedlánkách, dalšího hypermarketu za ivanovickým Bauhausem a plánovaného soběšického hřbitova. Brněnský deník nyní tyto projekty představí.

MEDLÁNKY. Místní se bojí, že aktualizace územního plánu umožní výstavbu bytových domů na nynějších polích za sídlištěmújezdech. Druhým problémem je povolení pro navýšení indexu podlažních plochareálu statku vedle společenského centra Sýpka a v ulici Jabloňová. „Proti těmto záměrům bojujemeponěkolikáté. Chtěli jsme zapojit co nejvíce lidí, proto jsme do Medláneckého zpravodaje přichystali vzorovou připomínku pro místní," řekl medlánecký místostarosta Michal Marek.

Místním vadí hlavně to, že případné stavby zasáhnou do rázu stávající výstavby. „Bez koncepce se do Medlánek hrne masivní bytová zástavba. Město neřeší souvislosti, které vyvolá. Už nyní tam projíždí moc aut," řekl Ander. Podle něho magistrát neřeší dopravní situacimístě ani nyní. „Chybí dopravní napojení, stejně jako místamateřských školách," dodal. „Určitě pošleme připomínkyve druhém kole," řekl Marek.

IVANOVICE. Návrh aktualizace územního plánu umožňuje, aby za ivanovickým Bauhausem vznikl další hypermarket. „Nové obchodní centrum by nepřiměřeně zatěžovalo obytnou zástavbu. Další hypermarket výrazně zkomplikuje dopravní situaciIvanovicích. V Brněnejsou potřeba velké supermarkety. Spíše je důležité vytvořit podmínky pro menší obchody," řekl Jiří Koželouhhnutí Nesehnutí, které tuto část aktualizace připomínkovaloprvním kole. „Návrh aktualizace územního plánu odpovídá stavu a koloritu Ivanovic," vyjádřil se k zamýšlenému hypermarketu Žára. Nesehnutí chystá připomínky i v dalším kole.

SOBĚŠICE. Plánovaný hřbitovvjezdu do Soběšic může mít podle aktualizace územního plánu 120 tisíc metrů čtverečních a dvacet tisíc hrobových míst. „Vadí nám velikost projektu," sdělil David Prchal, kterýSoběšicích bydlí.

Místní připomínky podaliprvním kole. Zúčastní se i druhého. Hřbitov odmítáradnice městské části Brno-sever. „Nynější vedení radnice se záměrem nesouhlasí. V prvním kole jsme připomínky nepodávali. Odbor územního plánování a rozvoje první kolo připomínek vyhlásil pátého června. Do dvaadvacátého července, kdy připomínkování končilo, jsme neměli šanci stihnout aktualizaci projednat. Na podzim při veřejném projednávání aktualizace územního plánu ale nesouhlas vyjádříme," řekl místostarosta Brna-severu Rostislav Hakl.

Podle magistrátu hřbitovní místatéto části Brna chybí. Jeho slova potvrzujeředitel Správy hřbitovů města Brna Marek Šamšula. „Za posledních patnáct let se v původním soběšickém hřbitově neuvolnilo ani jedno hrobové místo," dodal.

Další připomínkyaktualizaci územního plánu

Návrh aktualizace územního plánu ruší zákaz stavění obchodních center ve všech brněnských parcích a na ostatních zelených plochách. Obchodní dům by tak mohl vyrůst například ve Wilsonově lese neboLužánkách. Návrh připomínkovalaprvním kole strana Zelených.

Místo vnitrobloků parkoviště?tím počítá návrh aktualizace územního plánu. Týká se všech brněnských vnitrobloků. „Podzemní parkoviště ve vnitroblocích by nám nevadila, parkoviště na povrchu ale nechceme," sdělil brněnský zastupitel Strany zelených Martin Ander. Tento návrhprvním kole připomínkovalohnutí Nesehnutí.

autor zprávy: Vladimíra Krejsová

zdroj: www.brnensky.denik.cz

webdesign: contineo.cz