Silnice do Vídně přišla o 620 milionů

27.06.2011

Brno - Pořádnou ostudu v Evropě udělalo Ředitelství silnic a dálnic předloňskou rozsáhlou rekonstrukcí úseku silnice I/52 v úseku mezi Brnem a Rajhradem. Kvůli nesrovnalostem, které státní firma udělala při přípravě projektu za víc než miliardu korun, muselo ministerstvo dopravy stáhnout žádost o dotaci minimálně 620 milionů korun. Kvůli projektu dokonce současné vedení ředitelství podalo i trestní oznámení. Jako první o problému informovaly Hospodářské noviny.
"Stáhli jsme žádost kvůli možnému pochybení v přípravné fázi. Udělali jsme tak především z opatrnosti. Některé kroky nebyly úplně standardní a z našeho pohledu hrozilo, že Brusel zastaví proplácení dotace," potvrdil Deníku Rovnost mluvčí ministerstva Jakub Ptačinský. Podle něj se však tento problém netýká dostavby plánované dálnice R52 do Vídně. O dotaci navíc Česká republika nepřijde úplně, ale stát ji použije nejspíš na opravu dálnice D1.
Pochybení ani důvod trestního oznámení na neznámého pachatele ale mluvčí konkretizovat nechtěl. "Zatím to není možné. Oznámení navíc dávalo Ředitelství silnic a dálnic," řekl Ptačinský.
Podle ředitele brněnského závodu ředitelství Zdeňka Pánka padlo trestní oznámení kvůli přípravné dokumentaci. "Po předchozím vedení se potřebnou dokumentaci nepodařilo dohledat," uvedl Pánek. Zdůraznil, že problém se týká celostátního vedení firmy, ne její brněnské pobočky. Ani on nesdělil důvod stažení žádosti o dotaci. Odkázal na celostátní mluvčí Martinu Vápeníkovou. "Do ukončení trestního řízení nemohu sdělovat bližší informace," řekla Vápeníková.

Špatný program

Podle aktivisty bojujícího proti stavbě R52 Petra Firbase donutily ministerstvo ke stažení žádosti jeho stížnosti. "Zjistil jsem, že rekonstrukce silnice nemá nárok na účast v daném dotačním programu. Je totiž určený jen na stavbu nových silnic nebo k výraznému zlepšení parametrů stávajících. Například rozšíření na víc pruhů. To se v případě silnice do Rajhradu nestalo," upozornil Firbas.
Druhým problémem podle něj bylo zařazení silnice do soustavy celoevropských dálnic TEN-T. "Česko ji označilo za transevropskou dálnici mezi Vídní a Katovicemi. Ale do Polska se kolem Bauhausu nejezdí. Když jsme na to ředitelství a úředníky ministerstva upozorňovali, tvářili se jakoby nic," řekl Firbas. Jeho slova však mluvčí ministerstva Ptačinský odmítl. "Nemá pravdu. Úřady sice alibisticky zásobuje všemi možnými námitkami kvůli stavbě silnic, ale ty nemají s pochybením, na které jsme přišli, nic společného. Má úplně jiný charakter," zdůraznil Ptačinský.
Ředitelství silnic a dálnic včera kritizoval jihomoravský hejtman Michal Hašek. "Je ostuda, že si to zodpovědní lidé nepohlídali. Kraj s tím ale nemá nic společného. Neohrozí to ani přípravu obchvatu Mikulova, který je součástí dostavby R52," přislíbil Hašek.

webdesign: contineo.cz