Stadiony na výstavišti? Architekti sází na nové vedení Brna

02.11.2014

Nejlepší a nejrychlejší cesta, jak získat pro Brno moderní a velké stadiony pro hokej, fotbal a další sporty a přitáhnout tak semsvětové sportovní akce. Tak označovali architektiatelieru Smedek před rokem svůj plán přestavět na velkorysá sportoviště část areálu brněnského výstaviště. Od doby se ale jejich návrhuskutečnění nepřiblížil anikrok. Architekti se přesto nevzdávají. Doufají ve vstřícnost nového vedení města.

Rovnosti to včera sdělil jednatel ateliéru František Šmédek. „Chceme navázat kontaktynovým vedením radnice. Co jsem slyšel, strany chtěly jednatumístění nových sportovišťBrně. A bylo by vhodnéobnovit variantu výstaviště proti variantě za Lužánkami. Minulé vedení bylo našemu plánu nakloněné," řekl Šmédek.

Postoj společnosti Veletrhy Brno, které výstaviště patří, ovšem zůstávápo roce neměnný. „Neuvažujemeněčem takovém a nikdy jsme neuvažovali. Můžeme se bavitdalším zkvalitňování služeb pro vystavovatele a návštěvníky, ale stavění stadionů pro nás nikdy nebylo téma. Takové spekulace nás poškozují," zdůraznil mluvčí firmy David Pokorný.

Připomněl přitom, že jediná možnost, kde by připadala nějaká výstavbaúvahu je na pozemcích výstavištěvelodromu. „Ale pokud vím, nikdo toto téma neotevřel," upozornil mluvčí.

Podle Šmédka stavět podobné sportovištěvelodromu není možné. „Prostorově by se tam podobné aktivity nevlezly," podotkl.

Ateliér sází na to, že se mu stavbu podaří prosadit jen díky jednáníměstem. To totiž už o roku 2012 jednáněmeckou společností Messe Düsseldorfodkup majoritního balíku akcií. A pokud se tak stane, může s areálem dělat, co uzná zastupitelstvo za vhodné. „Pokud by město nemělo na podobný projekt peníze, existuje řada soukromých investorů, kteří by byli ochotní do něj investovat," ujistil Šmédek. Jména investorů prozradit nechtěl.

Podle plánu sportovní areál na výstavišti stát zhruba čtyři miliardy korun. Jeho dominantami mají být nový fotbalový stadion pro dvacet tisíc diváků a víceúčelová hala zhruba pro jedenáct tisíc lidí. Ta vzniknout přestavbou pavilonu Z. Stadiony doplnit hotel, akvapark a další sportoviště.

Politici ale z plánu moc nadšeni nejsou. „Není mi jasné, kde přišli architekti na to, že mají naši podporu. Celé volební období řešíme stadiony za Lužánkami. Pro nové vedení města je už i nachystanýin­vestiční záměr. Nemám nic proti snahám hledat alternativu, ale prioritu máme jinde. Navíc stále není vyřešeno co a za kolik nám Messe Düsseldorf chtějí prodat," upozornil dosluhující investiční náměstek Robert Kotzian.

Velmi opatrné je v této otázce také nové vedení města. „Shodli jsme se na tom, že s německým partnerem chceme jednat o tom, jak rozšířit využití areálu aby byl otevřený i pro běžný život Brňanů, pro aktivity jako jsou sport, kultura či trhy. Ale všechno to je podmíněné právě jeho souhlasem. Nikdo seriózní nemůže slibovat stavbu stadionů na cizích pozemcích. Stále jsme jen menšinový vlastník veletrhů. Ještě ani nevímě, zda určitě bude prodávat Messe Düsseldorf svoje akcie a za jakých podmínek," řekl budoucí náměstek Martin Ander.

Podle něj právě kvůli složitým jednáním není varianta stadionů na výstavištinic reálnější, než za Lužánkami. „Myslím, že bychom se primárně měli věnovat právě vyřešením problémů stavby za Lužánkami. Projekt na fotbalový stadion je už několik let hotový," uvedl Ander.

autor zprávy: Petr Jeřábek

zdroj: www.brnensky.denik.cz

webdesign: contineo.cz