Tepelné čerpadlo je stále oblíbené a výhodné

26.07.2011

Centrem zájmu jsou především nízké náklady na vytápění, maximální úspory energie a energetická nezávislost. Současně s tím roste obecně zájem o životní prostředí, lidé hledají nové alternativní zdroje. Teplo lze získávat nejen ze slunečního záření, větru nebo pohybové energie vody, ale také ze vzduchu, povrchové nebo podzemní vody a přirozeně také ze země – z geotermálních vrtů nebo horizontálních kolektorů. V našich klimatických a geologických podmínkách se jako nejvýhodnější systém tepelných čerpadel jeví odběr tepla z plošného zemního kolektoru.

Pro správný výběr

Výběr zpravidla vychází z dispozice pozemku a jeho možností. Jestliže se rozhodnete pro čerpadlo země/voda, nabízejí se dvě nejčastěji využívané varianty – buď čerpadlo získávající energii z hlubinného vrtu v hloubce od sto do sto dvaceti metrů nebo z plošného kolektoru o ploše 300–400metrů čtverečních. Tepelná čerpadla voda/voda jsou specifická. Hadici můžeme ponořit do jezera nebo do dvojice studní. Použijeme dvě hadice s otevřenými konci. Z jedné studně získává čerpadlo vodu „teplou“, do druhé odvádí vodu „studenou“. Systém ale vyžaduje minimální přítok 0,6 l/s ve studni sloužící jako zdroj a dobrou vsakovatelnost ve studni do níž odvádíme studenou vodu. Čerpadla systému vzduch/voda jsou nejčastěji používaná a to především proto, že mnohdy nemůžeme nebo nechceme využít energii země nebo vody. Instalace tohoto systému je nejjednodušší a také nejrychlejší.

Vyplatí se vůbec?

Spojení nízkoenergetických domů s tepelnými čerpadly, s klimatizací a chlazením, s větráním a vytápěním pomocí tepelných čerpadel, označuje Marek Bláha za prospěšné. „Obecně platí, že čím více energie dům spotřebuje, tím více se tepelné čerpadlo vyplatí, protože má z čeho šetřit. U nízkoenerge­tických domů, by tedy logicky měla být výhodnost nižší. Ale i tato „nižší výhodnost“ je zajímavá. U nízkoenerge­tických staveb se často tepelné čerpadlo kombinuje s řízeným větráním, což je provozně výhodnější než kombinace větracího systému například s plynovým kotlem.“

Na co si dát pozor

Nejdříve si ohlídejte cenu. Při porovnávání nabídek od různých prodejců čerpadel si dejte pozor na to, co všechno nabízejí za uvedenou cenu. V pořádku je to v případě, když v ceně je komplexní dodávka od návrhu, projektu, instalace a následného servisu. Seriózní firma zajistí i veškeré kontakty s příslušnými úřady a případně zajistí i podklady pro získání státních dotací.

 

zdroj: Energeticky úsporné bydlení     www.enuby.cz

webdesign: contineo.cz