Územní plán Brna? Nahrává cyklistům, má omezit vznik nákupních center

31.08.2015

Brněnský magistrát představil první část změn územního plánu města. Radní chtějí omezit obchodní centrabillboardy. Lidé mohou dokument měsíc připomínkovat.
Zdroj: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/uzemni-plan-brna-nahrava-cyklistum-ma-omezit-vznik-nakupnich-center-20150827.html

Poprvé po půl roce od soudem zrušené kontroverzní aktualizace územního plánu Brno představu o tom, jakým směrem se bude dál rozvíjet a měnit. Zaměřit se chce především na protipovodňová opatření, zlepšení cyklodopravy nebo rekonstrukci přestupního uzlu na Mendlově náměstí. Změny mohou začít platit na jaře 2017.

Náměstek primátora pro územní rozvoj Martin Ander zveřejnil dokument, ve kterém popisuje hlavní úpravy původního územního plánu. „Načrtli jsme témata, kterými se chceme zabývat. Nejsou ale zatím kompletní. Jdeprvní ze tří balíků změn územního plánu, které představíme. V nich chceme řešit především požadavky lidí. Kromě toho ale také rozšíření areálu vysokého učení technického nebo stavbu nových bytovek," vysvětlil Ander.

Právě na různé formy bydlení ve městě podle architekta Maxmiliána Wittmanna územní plán především pamatovat. „Je důležité, aby dokument počítal se stavbou rodinných domůbytovek," je přesvědčený architekt.

Lidé podle něj mohou dokument do pětadvacátého září připomínkovat. „Jejich názory zpracujeme a doplněným materiálem se bude zabývat rada a zastupitelstvo města," doplnil Ander. Vybrat chce také architekta, který bude na územním plánu dál pracovat.

Protipovodňová opatření

Jednímproblémů, kterými se bude zabývat, je nový systém protipovodňového opatření. „Chceme je naplánovat tak, abychom na mohli využít dotaceEvropské unie," upozornil Ander.

Podle bývalého náměstka primátora a současného předsedy spolku Brno plus Roberta Kotziana nové vedení magistrátu nepřicházíničím novým. „Zásadní věci mají původdřívějších časech. Týká se to nejen protipovodňových opatření, ale také plánovaného parkoviště Park&Ride v Olomoucké ulici, přestavby Mendlova náměstí nebo Bratislavské radiály," upozornil Kotzian.

To připouštíAnder. Současné vedení Brna se podle něj snaží do dokumentu zanést také změny, na které pamatovalazrušená aktualizace územního plánu. „Ne všechno totiž bylo špatné, jako například protipovodňová opatření," poznamenal Ander.

JakBrněnský deník Rovnost informoval dřív, na Mendlově náměstí se chce vedení Brna zabývat především přestavbou dopravního přestupního uzlu, mimo vytíženou Hněvkovského ulici by pak mohla vést dálnice D2, která se napojí na Velký městský okruh. „Dříve se plánovalo, aby dálnice vedla rovně přímonákupnímu centru Vaňkovka. To podlenení rozumné řešení," domnívá se náměstek Ander.

Nová koaliceúzemním plánu výrazně podporuje také cyklisty. „Brno už se několikrát zavázalo, že situaci zlepší. Pro každou ulici jsou navržené cesty pro kola, ale odbor dopravy jejich výstavbu stejně ignoruje. Nový územní plán nic nevyřeší," myslí si předseda spolku Brno na kole Michal Šindelář.

Problém billboardů

Město chce také omezit vznik nových nákupních center v Brně. „Navíc je mají spojovat pěší zóny, aby mezi nimi nependlovalo tolik aut," upozornil Ander.

Politici chtějí přímodokumentu omezitmožnost stavět ve městě billboardy. „Pomůže to stavebnímu úřadu rozhodovat o tom, zda povolí, nebo nepovolí vznik jednotlivých reklamních poutačů," zastupitel městské části Brno-střed Michal Závodský, který se problematikou nelegálních billboardů zabývá.

Město kvůli zrušené aktualizaci územního plánuminulosti žalovali brněnští aktivisté. Největší problém pro představoval index podlažních ploch, který neúměrně navyšoval podlaží nových staveb. Dále jim vadilo, že se ve městě měly ve velkém zastavovat zelené plochy.

Takové kroky jsou ale podle Kotziana stejně nevyhnutelné. „Město se musí zabývat tím, že mu ubývají obyvatelé. Na zelených plochách je zkrátka někdy potřeba postavit bytovku, aby lidéBrně zůstali," myslí si Kotzian.

tím souhlasíředitel developerské společnosti Trikaya Alex Veselý. „Město musí být zahuštěné. Potřeba jsou vysoké domy a bloková zástavba," prohlásil Veselý.

autor zprávy: Lenka Šklubalová, Ema Zezulová

zdroj: www.brnensky.denik.cz


Zdroj: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/uzemni-plan-brna-nahrava-cyklistum-ma-omezit-vznik-nakupnich-center-20150827.html

webdesign: contineo.cz