Vaňkovo náměstí: po rekonstrukci opět průjezdné, uprostřed s gilotinou za milion

10.12.2014

Pro řidiče se v neděli poprvé otevře Vaňkovo náměstínovým kruhovým objezdem. Rekonstrukce začalačervenci a stála přes 32 milionů korun.

Konec komplikací a objížděk. Masarykově čtvrti se od neděle řidiči nemusejí vyhýbat. Spojnice mezi ulicemi Hlinky a Úvoz přes Žlutý kopec bude od rána po pěti měsících opětprovozu. Rekonstrukce za více než dvaatřicet milionů korun skončila. „Jsem rád, že nebudu muset při cestěpráce kličkovat jednosměrnými ulicemi a konečně snadno a rychle zaparkuji ve své garáži," řekl jedenmístních Radovan Nejedlý.

Hlavním důvodem úprav bylo zpřehlednit a zklidnit dopravní situaci. Jenže při zkušebních jízdách měli řidiči dopravního podniku problémy. Cesty byly pro autobusy úzké. Hlavně při vyjížděníkřižovatky do Lipové ulice se v jednomúseků kloubové soupravy nevyhnuly nárazu do obrubníku. „Měli jsme výhradynájezdům na kruhový objezdněkterých místech. Zhotovitel vše opravil," řekla mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová.

Dodala, že další zkušební jízdybyly bez problémů. „Upravili jsme ostrůvky mezi ulicemi Lipová a Tvrdého, kde byl největší problém," vysvětlil stavbyvedoucí Roman Škorpík. Mluvčí Hailichová upozornila, že kvůli rekonstrukci dočasně zrušený provoz trolejbusových linek 35, 38 a 39 obnoví dopravní podnikneděli 14. prosince.

Podle zastupitele Brna-středu Michala Závodského se proklamované zklidnění dopravy teprve ukáže. „Je pravděpodobné, že se zpomalí doprava mezi ulicemi Úvoz a Hlinky. Řidiči byli zvyklí na plynulou jízdu, zatímco teď budou muset přibržďovat a dávat přednost autům na kruhovém objezdu," řekl Závodský.

Podle něho je možné, že se v těchto dvou ulicích budoudopravní špičce tvořit ještě větší kolony než dosud. Řidiči se pakobou dvou směrech musejí na objezd rozjíždět do kopce, což může být pro některé problém.

Rekonstrukce od začátku dost vadila mnohým obyvatelům Masarykovy čtvrti. Mezi hlavní výhrady patřilo zejména odklonění původního středu křižovatky, který ležel na přímém spojení nejfrekventovanějších ulic Tvrdého a Lipová. Teď se objezd točí kolem středu Vaňkova náměstí.

Ačkoliv od počátku se místní hodně angažovali, jejich zástupce nikdojednánízměnách nepřizval. „Uspořádali jsme proto setkánípředstaviteli radnice, ale nikdopozvaných úředníků nepřišel," popsal tehdejší situaci Bohumil BílekObčanského sdružení Masarykova čtvrť, nyní zastupitel městské části Brno-střed.

Aktivisté na setkání pozvalizástupce Masarykova onkologického ústavu. Ti jako jediní přišli. Při plánování projektu se totiž počítalo i s možným rozšířením nemocnice. „Je to otázka daleké budoucnosti, ale samozřejmě se snažíme co nejvíc zlepšit přístupnost našeho ústavu pacientům," vysvětlila stanovisko nemocnice mluvčí Zuzana Joukalová.

První úřední rozhodnutířešení dopravní situace na náměstí vydala radnice už v roce 2002. Tehdejší plán se zdál lepšíobčanskému sdružení. „Objezd byl řešený plynuleji, měl spíš tvar oválu než kruhu. Nijak nerušil plynulost dopravy," řekl Bílek.

Podle něho se projekt časem přeměnildopravní stavby spíšearchitektonické dílo. O tom svědčístéla Věž architektů umístěnácentru objezdu. Místní přezdívají gilotina nebo šibenice a také kvůli nákladům pod milion korun ji lidé kritizují.

Zároveňrekonstrukcí silnice začaladruhá etapa revitalizace přilehlého parku Vaňkovo náměstí, známého jako Helgoland. O její podobě měli možnost lidé rozhodnoutinternetové anketě. První etapa se uskutečnilaroce 2006.

autor zprávy: Alžběta Nečasová

zdroj: www.brnensky.denik.cz

webdesign: contineo.cz